Towary z zagranicy są importowane od bardzo dawna. Postęp technologiczny sprawił, że poprzez zaledwie kilka kliknięć można zamówić wybrany produkt i otrzymać go w krótkim czasie. Największą popularnością przez ostatnie lata cieszyło się importowanie z Chin, nie tylko ze względu na niższe ceny, ale także łatwy dostęp do różnorodnych produktów. Jakie wyzwania czekają polskich importerów w 2024 roku? Sprawdzamy.

Co wpływa na opłacalność importu z zagranicy?

Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na sprowadzanie towarów z chińskiego rynku. Niski koszt zakupu i dostawy, duży wybór produktów, możliwość negocjacji cen – to tylko niektóre czynniki, które sprawiły, że importowanie z Chin stało się tak popularne. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie. Bieżący rok przynosi nowe globalne trendy ekonomiczne. Pod znakiem zapytania stoi także ogólnoświatowa sytuacja polityczna.

Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, czy nadal opłaca się dokonywać zakup towarów z Chin. Śledzenie zmian takich jak kursy walut czy koszty transportu może nieco rozjaśnić sytuację. Między innymi to właśnie te czynniki dają obraz tego, jak będzie wyglądało importowanie z Chin w kolejnych miesiącach.

Czy zakup towarów z Chin jest jeszcze opłacalny?

Branża e-commerce w Chinach przeżywa prawdziwy rozkwit i nic nie wskazuje na to, że miałaby zwolnić tempo. Azjatyccy dostawcy stale rozwijają sieć fabryk, dostarczając na rynek nowe, innowacyjne i różnorodne produkty. Dzięki temu ich ceny są korzystniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Coraz bardziej skraca się także czas trwania dostawy, co wpływa na zwiększenie zadowolenia klientów, którzy nie muszą już czekać tygodniami na przesyłkę.

Jak będzie wyglądało importowanie z Chin w kolejnych latach?

Trend na zakup towarów z Chin utrzymuje się już od kilku lat. Nic nie wskazuje też na to, że sytuacja ta miałaby ulec zmianie w najbliższym czasie. Warunki handlowe między Chinami a Europą są unormowane, a kursy walut wyglądają obiecująco. Obecnie wartość dolara spada, a tym samym umacniają się inne waluty. Czynniki te jednoznacznie wskazują zatem na to, że importowanie z Chin do Polski może być jeszcze bardziej opłacalne niż w poprzednich latach.

Eksperci wykluczają także ryzyko powstania jakichkolwiek barier, w tym celnych. Ponadto poprawiła się kondycja transportu lądowego, morskiego i lotniczego. Od pandemii COVID-19 stawki za przewóz towarów znacznie spadły i utrzymują się obecnie na stabilnym poziomie.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować czas, pieniądze i energię na zakup towarów z Chin w 2024 roku, powinieneś rozważyć wszelkie za i przeciw. Śledzenie aktualnych trendów i wyzwań, przed jakimi stoją polscy importerzy, pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Na opłacalność importowania z Chin ma bowiem wpływ więcej czynników. Ich wnikliwa analiza, a także elastyczne podejście mogą otworzyć drogę do sukcesu.