FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Z nami import z Chin nie ma tajemnic – skorzystaj z naszej skarbnicy wiedzy i dowiedz się, jak sprowadzimy Twoje towary. Masz nietypowe potrzeby i poszukujesz równie nietypowych rozwiązań? Skontaktuj się z nami, aby wypracować najkorzystniejszy sposób!

Cło jest opłatą obowiązkową dla towarów importowanych z Chin do Polski. Nie jest ona jednak jednolita. Stawka cła różni się w zależności od typu sprowadzanych produktów i może wynosić od 0% do nawet 50%.

W przypadku większości towarów najczęściej importowanych do Polski stawki znajdują się w pobliżu dolnych widełek. Przykładowo, dla laptopów i smartfonów obowiązuje stawka 0%, a odzieży – 12%.

Jeśli chcesz sprawdzić, jaka stawka celna obowiązuje dla produktów, które chcesz sprowadzać z Chin, możesz skorzystać z Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej – ISZTAR.

Wszystkie towary sprowadzane z Chin na terytorium Polski podlegają obowiązkowemu opodatkowaniu według zasad określonych przez Ustawę o VAT z 2004 r. Zgodnie z przepisami podstawą opodatkowania jest wartość celna towarów (koszt towarów oraz wydatki poniesione na jego sprowadzenie) powiększona o opłatę celną. Jeśli natomiast chodzi o stawki podatku VAT, to są one dokładnie takie same jak dla towarów tego rodzaju w Polsce. W zależności od kategorii produktów wynoszą 4, 7, 8 oraz 23%.

Warto też wiedzieć, że obowiązek wyliczenia podatku VAT spada na importera, czyli naszą firmę, jeśli zdecydujesz się podjąć z nami współpracę. W takim przypadku zajmiemy się wszystkimi formalnościami podatkowymi.

Powodów, dla których wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na import towarów z Chin, jest wiele. To nie tylko niskie koszty produkcji. Przewaga Chin nad innymi krajami azjatyckimi wynika również z rozwiniętych technologii produkcji, a także dużego zaplecza materiałowego i ludzkiego. Dzięki temu towary chińskie cechują się obecnie znacznie wyższą jakością niż jeszcze kilkanaście lat temu, a czas produkcji jest znacznie krótszy.

Coraz większym powodzeniem wśród klientów europejskich cieszą się również chińskie marki własne, szczególnie w zakresie elektroniki oraz sprzętu AGD. Do tego – jak przystało na tak rozległy rynek, jak Chiny – możesz z łatwością znaleźć wielu zaufanych dostawców z różnych branż. Pozwoli Ci to sprowadzać produkty odpowiadające profilowi Twojej działalności, wpisujące się w aktualne trendy sprzedażowe czy wypełniające nisze na lokalnym rynku.

Pamiętaj jednak, że aby import z Chin był opłacalny, musi być przemyślany. Dobrze się zastanów, które towary warto importować. Rozważ takie czynniki jak wielkość rynku zbytu czy szacowana wysokość marży. Tylko wtedy inwestycja będzie trafna.

Niestety, nie możemy zaoferować Ci takiej opcji, ponieważ nie jesteśmy producentem towaru, a tylko jego importerem. Jeśli chcesz mieć pewność, że zamówione produkty będą spełniały wszystkie Twoje wymagania, możesz zamówić próbki produktów, zlecić audyt dostawcy i niezawodności fabryki lub kontrolę produkcyjną. Taka kombinacja da Ci pewność, że zamówiony towar będzie zgodny z umową.

Samodzielny i jednocześnie opłacalny import z Chin do Polski nie jest niemożliwy, ale bardzo trudny. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia we współpracy z chińskimi podmiotami lub doświadczenie to jest niewielkie, pewne problemy mogą okazać się nie do pokonania.

Bez znajomości rynku, już ustanowionych kontaktów biznesowych czy swoich pracowników w Chinach nie będziesz w stanie m.in.:
● znaleźć solidnego dostawcy i go zweryfikować;
● kontrolować jakości produktów;
● znaleźć najkorzystniejszą opcję transportową.

Również działania takie jak zlecenie pobrania próbek, audytu niezawodności fabryki czy wykonania testów laboratoryjnych wiążą się z mnóstwem formalności i są czasochłonne. Możesz zlecić ich wykonanie przez pośredników. W takim przypadku miej jednak na uwadze, że im więcej pośredników, tym większe są koszty importu i tym mniejsza opłacalność przedsięwzięcia.

Skorzystanie z naszych usług pomoże Ci tego uniknąć. Zajmujemy się wszystkimi aspektami importu – także wniesieniem stosownym opłat celnych i skarbowych. Dzięki temu, że mamy własny magazyn i biuro w Chinach, możemy trzymać pieczę nad przebiegiem importu i w każdej sytuacji wybierać najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązania.

Realizacja importu – od dokonania wpłaty do dostawy w umówione miejsce – trwa standardowo 45–60 dni. Okres ten może się nieznacznie wydłużyć, jeśli skorzystasz z usług dodatkowych, np. wykonania testów laboratoryjnych lub brandingu produktów.

Do czasu realizacji nie wliczają się także opóźnienia wynikające z niezależnych od nas sytuacji, np. klęski żywiołowej lub przestojów związanych z epidemią SARS-Cov-2.

Minimalna wartość zamówienia wynosi 5000 zł.

LUB

Decyzję o realizacji zamówienia podejmujemy na podstawie wielu indywidualnych czynników, nie tylko minimalnej wartości zamówienia. Nie odrzucamy żadnej możliwości współpracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak realizacja importu będzie wyglądać w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami lub dokonaj wyceny.

Nawet po zakończeniu procedury importu jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zgłoś się do nas, jeśli masz jakieś pytania. Zawsze uzyskasz naszą pomoc.

Udzielanie gwarancji na produkty nie należy jednak do naszej gestii, lecz jest zależne od producenta, a nie od naszej firmy – importera. Uszkodzenie w przypadku 0,5–4% lub podobnego odsetka jest akceptowalnym poziomem.

Jeżeli uszkodzone jest więcej niż 4% produktów, możemy w Twoim imieniu wynegocjować dosłanie podzespołów niezbędnych do naprawy lub rabat kompensujący koszty części zamiennych (konieczne będzie przesłanie potwierdzenia poniesionych z tego tytułu wydatków).

W przypadku znacznego uszkodzenia danej partii możemy ubiegać się o całościowy zwrot ich wartości. W takim przypadku możemy też wynegocjować dla Ciebie wysyłkę nowej partii towarów. W tym celu skontaktuj się z nami – odeślij nam uszkodzone przedmioty i dokumentację potwierdzającą występujące w nich usterki.

Możesz zdecydować się na wykupienie usługi kontroli jakości produktów. Dzięki temu ryzyko awarii sprzętu czy usterki jest zredukowane do minimum. Usterkami zajmie się nasz serwis w Polsce, a Ty nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów.

Nie podejmujemy się importu produktów, które podlegają kontroli sanitarnej. Wśród nich znajdują się m.in. świeże warzywa i owoce, kawa i herbata, przyprawy i przetwory spożywcze. Wykaz towarów, które podlegają kontroli sanitarnej możesz znaleźć w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu towarów, które podlegają granicznej kontroli sanitarnej.

Z oczywistych względów nie realizujemy również importu produktów zakazanych w Polsce i podlegających ograniczeniom, np. lekarstw.

Towary z Chin najczęściej transportowane są do Polski drogą kolejową. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na relatywnie niski czas przewozu i współmierne do niego koszty, a także możliwość przetransportowanie dużych ilości towaru.

Na Twoje życzenie możemy wysłać towar drogą morską lub lotniczą. Największą zaletą pierwszej opcji jest niska cena frachtu. Ten rodzaj transportu oferuje także możliwość przewozu towarów wielkogabarytowych, ale jest czasochłonny – trwa minimum 9–10 tygodni od momentu zamówienia. Transport lotniczy jest najdroższy i niestety podlega licznym ograniczeniom, jeśli chodzi o wielkość paczek. Zwykle wykorzystuje się go w celach przewozu ładunku drobnicowego o dużej wartości.