Każdy importer jest zobowiązany do uiszczania opłat za procedury celne, podatek VAT oraz odprawy. Ich wysokość może się różnić w zależności od rodzaju zakupionego towaru, a także drogi dostawy. Są to opłaty obowiązkowe, których trzeba dokonać, niezależnie od ilości zakupionego towaru. Dzięki nim produkt zostaje dopuszczony do obrotu na polskim rynku. Jakie procedury celne obowiązują importerów i jak wysokie są obecnie opłaty celno-skarbowe? Odpowiadamy.

Jak wygląda i ile kosztuje odprawa przy imporcie z Chin?

Proces importu z Chin jest złożony i wymaga dopełnienia wielu formalności. Kupującego nie ominą także opłaty za przewóz zakupionego za granicą towaru do Unii Europejskiej. Choć wielu importerów twierdzi, że nie musi płacić za cło przy zamawianiu niewielkiej ilości produktów, w rzeczywistości każdy jest do tego zobowiązany.

Stawki odprawy w imporcie z Chin (cła) wynoszą zazwyczaj od 0 do 15%. Ich wysokość jest uzależniona między innymi od grupy produktowej, do której należy przewożony towar. Warto zauważyć, że nie jest to wartość stała. Importer jest ponadto zobowiązany do opłacenia podatku VAT, który w Polsce wynosi przeważnie 23% wartości zakupionego towaru.

Jak wygląda odprawa w imporcie z Chin? Jest to kontrola, której podlega zarówno sam produkt, jak i dołączona do niego dokumentacja. Standardowo procedura ta trwa około 1–2 dni.

Jak obliczyć cło?

Polscy importerzy muszą zapłacić cło importowe, które jest obowiązkowe przy wwożeniu towarów do kraju. Jego stawki wraz z podziałem na poszczególne grupy produktowe zostały wyszczególnione w programie ISZTAR.

Aby obliczyć cło, należy zsumować: 

  • wartość towarów,
  • koszty transportu,
  • ubezpieczenie,
  • dodatkowe koszty.

Otrzymany wynik trzeba pomnożyć przez stawkę cła właściwą dla kraju docelowego oraz wybranej kategorii produktów.

Kiedy będzie potrzebny certyfikat CE? Import z Chin bez tajemnic

Polscy importerzy są także zobowiązani do uzyskania certyfikatu CE. Przy imporcie z Chin jest on wymagany dla większości sprowadzanych produktów. Wspomniany dokument to oznaczenie, które producent musi umieścić na towarze, a tym samym zadeklarować, że spełnia on wymagania dyrektyw Nowego Podejścia Unii Europejskiej.

Obecnie w imporcie z Chin certyfikat CE jest wymagany dla 23 grup produktowych. Jest to między innymi:

  • sprzęt elektryczny,
  • maszyny,
  • urządzenia medyczne,
  • wyroby medyczne,
  • kotły wodne,
  • zabawki dla dzieci do 14. roku życia.

Aby uzyskać oznaczenie, konieczne jest wykonanie badań i analiz, wdrożenie procedury oceny zgodności produktu z dyrektywami, a także opracowanie dokumentacji potwierdzającej wykonanie tych czynności.

Znak jest nanoszony na towar przez producenta lub upoważnionego do tego przedstawiciela. Procedura nadawania certyfikatu CE przy imporcie z Chin została wdrożona, by dostawcy mogli zapewnić konsumentów, że produkt został wprowadzony do obrotu zgodnie z przepisami prawa oraz spełnia normy bezpieczeństwa i jakości.