Leasing maszyn produkcyjnych? To rozwiązanie pewnie już znasz. Jest popularne, bo wymaga znacznie mniejszego wkładu własnego i daje większą elastyczność niż zakup. Gdy jednak obliczysz wysokość rat, może się okazać, że nie taki leasing atrakcyjny, jak go malują – comiesięczne opłaty mogą niekorzystnie wpłynąć na wyniki finansowe Twojej firmy.

Jakie masz inne możliwości? Wybierz leasing maszyn z Chin – znacznie tańszy, a przez to bardziej opłacalny dla przedsiębiorców. Jak działa takie rozwiązanie? Sprawdź!

Jakie warunki muszą spełniać maszyny sprowadzane z Chin?

Podstawowym warunkiem jest posiadanie certyfikatu zgodności, CE. Takie oznaczenie to gwarancja, że maszyna spełnia wymogi obowiązujące w Unii Europejskiej. Dotyczą one bezpieczeństwa użytkowania, rozwiązań zapewniających ochronę zdrowia pracowników, a także ochronę środowiska.

Warto wiedzieć, że firmy leasingujące maszyny z Chin nie finansują sprzętu, który nie posiada tego oznaczenia. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto wybierać takie maszyny. To ważne również z Twojego punktu widzenia jako użytkownika – dzięki certyfikatowi CE zapewniasz bezpieczeństwo swoim pracownikom i zyskujesz pewność, że maszyna jest w pełni sprawna.

Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE. W tym dokumencie znajdują się wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wprowadzanych do obrotu maszyn.

4 sposoby na leasing maszyn z Chin

Jeśli myślisz o leasingu maszyn z Chin, to masz do wyboru 4 możliwości[1] [2] :

  • Leasingodawca kupuje maszynę od chińskiej firmy zarejestrowanej w Polsce. Taka opcja jest najłatwiejsza do zrealizowania, wymaga jednak dobrej znajomości rynku i kontaktów ze sprzedawcami z Chin działającymi w naszym kraju. W przypadku takiego leasingu nie dochodzi do żadnej transakcji międzynarodowej pomiędzy sprzedawcą a leasingodawcą. To firma z Chin dokonuje zakupu maszyny od chińskiego producenta, a następnie sprowadza ją i sprzedaje już na terenie Polski.
  • Leasingodawca kupuje maszynę bezpośrednio od producenta działającego w Chinach. Taka sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ chińskie firmy bardzo często oczekują wysokich zaliczek – ich wpłacenie jest warunkiem uruchomienia produkcji sprzętu. Procedura zakupu od producenta w Chinach jest również bardziej czasochłonna ze względu na większą liczbę formalności.
  • Zakup maszyn z Chin przez leasingobiorcę, w formie leasingu zwrotnego. To opcja korzystna dla firm, które mają odpowiednie środki finansowe i są gotowe zamrozić je na pewien czas. Taki sposób jest bardzo szybki – leasingobiorca płaci chińskiemu producentowi, a następnie leasingodawca odkupuje maszynę, gdy ta znajdzie się już w kraju. Warto jednak pamiętać, że to Ty, jako leasingobiorca, ponosisz pełne ryzyko takiej transakcji. Jeśli nie dysponujesz wystarczającymi środkami, możesz również zrobić leasing zwrotny na maszynach produkcyjnych, które już posiadasz – wówczas leasingodawca staje się ich właścicielem.
  • Leasingobiorca i leasingodawca korzystają z pomocy pośrednika wyspecjalizowanego w imporcie maszyn z Chin. Taka firma zajmuje się znalezieniem odpowiedniego produktu na rynku chińskim, ustaleniami z producentem, zapewnieniem dokumentacji technicznej maszyny czy dopełnieniem formalności związanych z dostawą do Polski.

Czy leasing maszyn z Chin się opłaca?

Koszt zakupu maszyn produkcyjnych w Chinach jest nawet 40–50% niższy w porównaniu z zakupem od producentów europejskich. Nie powinno to dziwić – koszty pracownicze i inne składowe ceny są w tym kraju znacznie mniejsze.

Czy to oznacza, że leasing maszyn z Chin jest zawsze dobrą decyzją? Warto pamiętać, że chiński rynek jest ogromny i bardzo zróżnicowany. Poziom produkcji (również maszyn dla przemysłu) wzrasta z roku na rok, ale nie można mieć pewności, że każdy zakup będzie udany. Jeśli jednak nawiążesz współpracę ze sprawdzonym pośrednikiem zajmującym się importem z Chin lub producentem sprzętu, taka transakcja nie będzie wiązała się z ryzykiem większym niż w przypadku leasingu maszyn europejskich.

Leasing czy zakup – co wybrać?

Zasady leasingu maszyn z Chin są dokładnie takie same jak w przypadku leasingowania produktów z innych krajów. Jeśli masz doświadczenie np. w leasingu samochodu, dobrze znasz plusy i minusy takiego rozwiązania. Można to odnieść do sytuacji z leasingiem chińskich maszyn. Zakup jest korzystny, ale tylko pod warunkiem, że firma dysponuje wolnymi środkami finansowymi. Jeśli ich nie ma lub nie chce ich zamrażać na długi czas, leasing może być lepszym rozwiązaniem.

W przypadku takiej formy korzystania z maszyn produkcyjnych możesz liczyć na:

  • łatwą dostępność – Twoja firma nie musi wpłacać wysokiego wkładu własnego, by korzystać z maszyn;
  • większą płynność finansową – gotówka nie jest zamrażana, a miesięczne raty są stosunkowo niskie;
  • możliwość odliczenia rat leasingowych od przychodu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co opłaca się bardziej: zakup za gotówkę czy leasing. Wszystko zależy od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, jego planów rozwojowych czy aktualnych potrzeb.

Opłaty obowiązujące przy leasingu maszyn z Chin

Firma, która decyduje się na leasing maszyny z Chin, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Nie wszystkie będą pojawiały się w każdym przypadku – zależy to przede wszystkim od warunków umowy z leasingodawcą. Koszty mogą być związane z:

  • ubezpieczeniem majątkowym;
  • opłatą za import;
  • prefinansowaniem przez leasingodawcę;
  • przewalutowaniem;
  • wyceną rzeczoznawcy, jeśli maszyna jest używana.

Leasing a dodatkowe koszty: transport, montaż, cło

To, jakie elementy zostaną ujęte w umowie leasingowej i uwzględnione przy obliczaniu rat, zależy od ustaleń ze sprzedawcą. Bardzo często idą oni leasingobiorcom na rękę i nie wyszczególniają na fakturach i w innych dokumentach kosztów dodatkowych, ale wliczają je w ogólną cenę maszyny.

Dzięki temu koszty dodatkowe związane z transportem, montażem, przeszkoleniem pracowników czy opłatami celnymi można wliczyć do rat leasingowych.

Czy leasing to bezpieczne rozwiązanie?

Jeśli podejmiesz współpracę ze sprawdzonym, godnym zaufania pośrednikiem, leasing maszyn z Chin nie niesie ze sobą większego ryzyka niż transakcje dokonywane na rynku europejskim. Zasady leasingu są w obu przypadkach takie same, a to, skąd pochodzi sprzęt, nie ma większego znaczenia.

Jedyne zagrożenie może wiązać się z rzetelnością partnerów biznesowych i jakością maszyn produkcyjnych. To ryzyko można jednak łatwo wyeliminować – korzystając z usług pośredników specjalizujących się w imporcie maszyn z Chin, dobrze znających realia rynku i dysponujących wiedzą techniczną.

Decyzja o leasingu maszyn z Chin podjęta – co dalej?

Klienci, którzy chcą leasingować maszyny z Chin, bardzo rzadko działają na własną rękę. To zrozumiałe – takie działania wymagają znajomości rynku chińskiego, specyfiki relacji biznesowych, przepisów celnych i dotyczących bezpieczeństwa oraz wielu innych kwestii. Konieczne jest także posiadanie kontaktów do chińskich firm działających na terenie Polski czy bezpośrednio do producentów.

Co możesz zrobić, gdy zależy Ci na czasie? Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do firmy specjalizującej się w imporcie maszyn z Chin – także tych kupowanych w celu leasingowania. Na jakie wsparcie możesz liczyć? Tak najczęściej wygląda współpraca z pośrednikiem:

  1. Klient zgłasza zapotrzebowanie na maszynę produkcyjną – określa jej zastosowanie, parametry, budżet.
  2. Pośrednik szuka najatrakcyjniejszych ofert na rynku chińskich, sprawdza je i porównuje ze sobą. Następnie wskazuje klientowi najlepszą propozycję i wycenia maszynę.
  3. Klient znajduje leasingodawcę, który podejmie się [3] współpracy z firmą importującą maszyny z Chin.zakupu maszyny w Chinach.
  4. Leasingodawca płaci pośrednikowi zaliczkę.
  5. Pośrednik organizuje transport i dostarcza maszynę bezpośrednio do klienta.

Współpraca z chińskimi firmami zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem – zwłaszcza gdy klient nie ma w tym doświadczenia. To nie musi być barierą dla leasingu. Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań – a właśnie takie oferują wyspecjalizowani pośrednicy.

Leasing maszyn z Chin – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Znacznie tańsze maszyny o jakości odpowiadającej tym europejskim to kusząca propozycja dla wielu przedsiębiorstw produkcyjnych. Czy warto z niej skorzystać? Tak, pod warunkiem że wyeliminujesz związane z tym zagrożenia.

Leasing maszyn z Chin może być korzystnym rozwiązaniem, który pozwoli Twojej firmie rozwijać się za stosunkowo niewielkie pieniądze. Z nami zorganizujesz cały proces bezpiecznie i szybko – pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę, przejść przez etap formalności i sprowadzić sprzęt do Polski. Skontaktuj się z nami i rozpocznijmy współpracę, dzięki której Twój biznes będzie mógł rozwijać się z pełną prędkością!