Ceny chińskich maszyn produkcyjnych są, w porównaniu z cenami z rynków europejskich, bardzo kuszące. Korzystając z dotacji na import maszyn z Chin, Twoja firma może zyskać jeszcze więcej. Wystarczy, że skorzystasz z programów unijnych przeznaczonych dla firm produkcyjnych – wnioskując o dofinansowanie, wcale nie musisz wybierać maszyn z Europy.
Wybór tańszych, a jednocześnie bardzo atrakcyjnych pod względem jakości maszyn chińskich, również daje Ci szansę na powodzenie – a dzięki niższym cenom Twoja firma ponosi mniejsze koszty. Sprawdź, jak to zorganizować!
Czy na import maszyn z Chin możesz pozyskać dotacje unijne?
Pod tym względem prawo unijne nie stawia żadnych przeszkód. Nie istnieją zapisy mówiące o tym, że dotacje mogą być przeznaczone jedynie na zakup maszyn wyprodukowanych w Europie. Co więcej, masz pewność, że takie ograniczenia nigdy się nie pojawią – byłoby to zaprzeczeniem zasad uczciwej konkurencji obowiązujących w UE.
Oznacza to, że we wniosku o dofinansowanie możesz bez obaw napisać o zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa na maszynę pochodzącą z Chin. Takie działanie jest uzasadnione, jeśli:
- dokonasz wyboru na podstawie najkorzystniejszej ceny lub bilansu ceny i innych kryteriów – maszyny z Chin, znacznie tańsze od europejskich, mają duże szanse, by spełnić ten warunek;
- będziesz przestrzegać prawa wspólnotowego i krajowego, dotyczącego m.in. przejrzystości, jawności prowadzonego postępowania, ochrony uczciwej konkurencji, równości szans wykonawców i dostawców – w praktyce spełnisz ten warunek, gdy zbierzesz z rynku kilka ofert i wybierzesz najkorzystniejszą;
- dołożysz wszelkich starań, by uniknąć konfliktu interesów – braku bezstronności i obiektywności podczas wyłaniania dostawcy maszyny.
Jaki program pozwala uzyskać dotację na zakup maszyn produkcyjnych?
Obecnie zakup maszyn można finansować z programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) na lata 2021–2027. Dotacje z FENG przysługują zarówno przedsiębiorstwom, jak i instytucjom naukowym oraz konsorcjom łączącym biznes z nauką.
Dodatkowo w ramach tego programu działa ścieżka SMART (odpowiednik tzw. szybkiej ścieżki we wcześniejszych edycjach). Przedsiębiorcy – zarówno z sektora MŚP, jak i duże firmy – mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu maszyn, o ile spełnią pewne warunki. Chodzi tu przede wszystkim o uwzględnienie w projekcie dwóch modułów obligatoryjnych: B+R i modułu wdrożenia innowacji.
Skorzystanie ze ścieżki SMART pozwala uzyskać bezzwrotną dotację na zakup (w tym także na import maszyny z Chin) w wysokości nawet 80%. Wystarczy odpowiednio uzasadnić, że sprzęt jest niezbędny do realizacji projektu badawczo-rozwojowego i do wdrożenia innowacji w przedsiębiorstwie.
Chińskie maszyny na wniosku o dotację – czy to zwiększa szanse na powodzenie?
Instytucji rozpatrująca wniosek o dotację nie będzie interesowało, z jakiego kraju pochodzi maszyna, którą zamierzasz kupić. Przyjrzy się za to innym kwestiom – przede wszystkim temu, czy:
- przedsiębiorstwo potrzebuje danej maszyny w swojej działalności;
- czy import maszyny z Chin jest ekonomicznie uzasadniony.
W przypadku tej drugiej kwestii wybór maszyny wyprodukowanej w Chinach nie jest przeszkodą. Wręcz przeciwnie – może zwiększać szanse na powodzenie wniosku o dotację.
Import maszyn z Chin, nawet przy uwzględnieniu kosztów dodatkowych (transportu, cła), jest niejednokrotnie nawet o 50% tańszym rozwiązaniem niż zakup na rynku europejskim. Dzięki temu Twoja firma, ubiegając się o dofinansowanie, może spełnić kryterium racjonalnego wydatkowania środków.
Jakie kryteria muszą spełniać maszyny sprowadzane z Chin?
Kluczowe są oczywiście parametry techniczne maszyny – powinny być zgodne z potrzebami firmy. Cechy sprzętu, o który się ubiegasz, powinny być dokładnie opisane we wniosku o dofinansowanie.
Zgodność z zapotrzebowaniem firmy nie jest jednak jedynym warunkiem, jaki powinny spełniać maszyny importowane z Chin. Wytyczne UE są tutaj jasne – każda maszyna sprowadzana z tego kraju powinna posiadać oznaczenie CE (certyfikat zgodności). Jest to ważne również z punktu widzenia przedsiębiorcy – taki certyfikat oznacza, że sprzęt jest bezpieczny dla pracowników i środowiska.
Import maszyn z Chin to rozwiązanie atrakcyjne przede wszystkim ze względu na niższe koszty. Nie oznacza to jednak, że głównym kryterium wyboru powinna być cena. Działając w ten sposób, możesz nie tylko zaszkodzić firmie, ale także zmniejszyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Podczas przyznawania dotacji bierze się pod uwagę cenę, ale przede wszystkim to, czy maszyna będzie przyczyniała się do realizacji celu projektu.
Jak wybrać maszyny i chińskiego producenta, by cały proces zakończył się sukcesem?
Chiński rynek maszyn produkcyjnych to przede wszystkim ogromne możliwości – a to oznacza, że przed wyborem dostawcy rozwiązania dla Twojej firmy czeka Cię pogłębiony research i poszukiwanie najlepszego dostawcy.
W optymistycznej wersji możliwe jest przeprowadzenie tego procesu z Polski. Sprawdzanie fabryk w internecie, a następnie kontaktowanie się z ich przedstawicielami tą drogą może być jednak nieskuteczne. Warto mieć świadomość, że Chińczycy bardzo cenią sobie osobiste relacje z klientami i właśnie w ten sposób najbardziej lubią robić interesy.
Inwestycja tak poważna, jak import maszyn z Chin, będzie prawdopodobnie wymagała obecności na miejscu. Jest to wskazane nie tylko ze względu na kontakty biznesowe z przedstawicielami producenta. W fabryce warto się pojawić także po to, by zweryfikować warunki produkcji, a także sprawdzić jakość i parametry techniczne maszyny. Zazwyczaj na jednym takim spotkaniu się nie kończy – aby dobrze rozpoznać rynek i wybrać najlepszą ofertę, trzeba odwiedzić fabryki przynajmniej kilku producentów.
Kwestią, której trzeba poświęcić dużo uwagi, jest także organizacja transportu:
- wybór jego środka (najczęściej jest to pociąg lub statek);
- przygotowanie dokumentów celnych;
- odpowiednie zapakowanie maszyny;
- ustalenie terminu załadunku i innych szczegółów z firmą transportową;
- odprawa celna.
Import maszyn z Chin? Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego pośrednika
Przedsiębiorca składający wniosek o dotację na maszyny z Chin nie musi zajmować się wszystkimi etapami tego procesu samodzielnie. Co więcej– ze względu na brak znajomości rynku chińskiego i specyfiki relacji biznesowych w tym kraju korzystniej jest, gdy tego nie robi. Próby działania na własną rękę mogą zakończyć się sukcesem, dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że nie przyniosą oczekiwanego efektu.
Warto pamiętać, że maszyny produkowane w Chinach są coraz lepsze i z powodzeniem dorównują tym europejskim, nie dotyczy to jednak wyrobów wszystkich producentów. Jakość jest bardzo zróżnicowana i często nie sposób zweryfikować jej inaczej, niż pojawiając się na miejscu.
Jak to rozwiązać? Szanse na sukces wniosku o dotację na maszyny z Chin będą większe, gdy zdecydujesz się na współpracę z pośrednikiem. Na jakie wsparcie możesz liczyć podczas poszukiwania odpowiedniej: bezpiecznej, zgodnej z zapotrzebowaniem projektu maszyny? Doświadczony pośrednik specjalizujący się w imporcie z Chin:
- wykona za Ciebie research rynku, aby znaleźć spełniającą Twoje oczekiwania maszynę;
- skontaktuje się z wybranymi producentami – także osobiście, aby zweryfikować na miejscu jakość wytwarzanych przez nich maszyn;
- przeprowadzi negocjacje handlowe, aby uzyskać najbardziej atrakcyjną cenę;
- pozyska informacje techniczne i dokumentację, której potrzebujesz do projektu;
- jeśli wniosek o dotację zostanie rozpatrzony pozytywnie, przygotuje transport maszyny z Chin do Polski – zajmie się przygotowaniem dokumentów, znalezieniem firmy transportowej, odprawą celną, bezpiecznym zapakowaniem towaru.
Sięgnij po dotacje unijne, ale działaj rozsądnie – wybierz tańsze, ale wysokiej jakości maszyny z Chin. Dzięki temu znacznie zmniejszysz wkład własny i zaoszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne inwestycje.
Potrzebujesz wsparcia w poszukiwaniu maszyn do importu z Chin? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!